دیدنی های آگرا


تاج محل آگرا

تاج‌محل (به هندی: तIज महल، به اردو: تاج محال) آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر "اگرا" و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده ‌است. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی محبوبش "ممتاز محل" ساخته شد و از این رو این بنا را نماد وفا و عشق ابدی می دانند.

شهر فاتح‌ پور سیکری

در مسیر جیپور به آگرا و نزدیکی های آگرا، شاید 50 کیلومتری آن، شهری بسیار زیبا به نام فاتح پور سیکری آرمیده است. شهر فاتح‌پور سیکری آگرا به معنی «شهرپیروزی»، شهر متروکه امپراتور اکبر است.

مقبره اعتماد الدوله

این بنا مقبره میرزا غیاث الدوله بگ پدر ملکه نور جهان وصدراعظم دربار جهانگیر می باشد.که توسط ملکه نور جهان برای پدر خود ساخته شده است این مقبره اولین بنای مغولی است که از سنگ های قیمتی مرمر ساخته شده است مساحت آگرا ۱٬۸۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۱٬686٬976 نفر (در سال 2010) می ‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۱ متر است.

قلعه سرخ آگرا

آگرا يا آگره هند سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است. این شهر درکنار رودخانه یامونا قرار گرفته است اماکن تاریخی آگرا و دیگر دیدنی های آگرا بسیار زیبا بوده و برای گردشگران بسیار جالب است . یکی از مکانهای دیدنی آگرا که شهرت زیادی دارد قلعه آگرا میباشد .این مکان با نامهای قلعه سرخ آگرا ، حصار سرخ نیز معروف است .البته قلعه ای در دهلی نو با نام قلعه سرخ وجود دارد که با این مکان متفاوت است .