دیدنی های دهلی


کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان دهلی نو

دهلی نو شهری بسیار مهم و استراتژیک در هندوستان است. این شهر که پایتخت کشور هندوستان نیز می باشد با دیدنی های خود سالانه گردشگران زیادی را در قالب تور دهلی نو به سرزمین هند می کشاند. یکی از این دیدنی های کاخ ریاست جمهوری هند راشتراپاتی بهاوان است. این کاخ از اماکن دیدنی و تاریخی دهلی هند میباشد که در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هند در میان آن قرار گرفته، واقع شده است . کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰ اتاق است. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالی یک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است.

مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی از بزرگترین و زیباترین مساجد عالم اسلام است در گذشته به نام «مسجد جهان نما» شهرت داشته است. این مسجد باشکوه و بسیار زیبا جدای از جایگاه مذهبی ای که در میان مردم دارد، یکی از جاذبه های گردشگری مهم برای هند و تور دهلی است.

معبد نیلوفر آبی دهلی نو

معبد نیلوفر آبی دهلی نو، معبد آيين بهائي يا مشرق الاذکار بهائيان در دهلي‌نو واقع شده و به عنوان جاذبه گردشگری و توریستی معرف حضور جهانیان است. این بنای بزرگ و زیبا جدیدترین معبد و مشرق اُلاذکار بهائیان در جهان است که زمین آن در سال ۱۹۵۳ خریداری شده و ساخت آن در سال ۱۹۸۰ شروع و پس از ۶ سال، در ۲۴ دسامبر ۱۹۸۶ به‌اتمام رسیده ‌است. در طی بیش از ۲۰ سالی که از عمر این بنا می‌گذرد بیش از ۵۰ میلیون نفر از آن دیدن کرده‌اند و گاه در هنگام تعطیلات رسمی کشور هند، تعداد بازدیدکنندگان به یکصد هزار نفر در یک روز بالغ شده‌است.

قطب منار دهلی نو

یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین مراکز گردشگری دهلی و هند قطب منار دهلی نو است. این بنا در زمینه گردشگری از اهمیت خاصی برخوردار است و باعث شده است تا مسافران فراوانی تور هند و تور دهلی را با نیت دیدن این بنا انتخاب کنند. قطب منار مناره‌ای است در دهلی پایتخت هندوستان که ۷۲/۵ متر ارتفاع دارد و بلندترین بنای آجری دنیاست. این بنا در نزدیکی ایستگاه مترو در دهلی نو قرار دارد ویکی از اولین و برجسته‌ترین نمونه‌های معماری هندو-اسلامی است که همراه با چندین سازه باستانی و قرون‌وسطایی و خرابه دیگر «مجموعه قُطُب» را در دهلی تشکیل می‌دهد. این مناره بزرگ از مرمر و سنگهای سرخ به تقلید از «منار جام» افغانستان، ساخته شد و به پنج طبقه تقسیم شده است که در فاصله هر دو طبقه، ایوان مدوری به‌صورت کمربند آن را دربر گرفته‌است.

قلعه سرخ دهلی نو

قلعه سرخ دهلی نو یکی از دیدنی های دهلی و از مهمترین آن ها می باشد. این بنا که به آن ˈرد فورت ˈ گفته می شود، سهم زیادی در جذب توریست و طبعا اهمیت بالایی از لحاظ اقتصادی دارد. اين قلعه به خاطر محصور شدن با سنگ هاي قرمز رنگ،به قلعه سرخ مشهور شده است و همين ويژگي از جمله دلايل جذابيت آن است.

دروازه هند دهلی نو

این بنای زیبا در اصل بنای یادبود ملی هند است که در قلب دهلی نو پایتخت کشور هندوستان واقع است. این بنای زیبا و خوش طراح را می توان در واقع یادبودی برای تمامی جنگ‌های هند محسوب کرد و در اصل این سازه نشان برجسته‌ای است برای یادآوری ۹۰ هزار سرباز هندی ارتش بریتانیا که در جنگ جان خود را از دست داده‌اند. این سربازان در مبارزه برای امپراتوری بریتانیا در هند، و یا بیشتر در جنگ جهانی اول و همچنین در جنگ سوم انگلیس و افغانستان جان باخته‌اند. نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده‌است.

آرامگاه همایون دهلی نو

آرامگاه همایون از دیدنی های بی بدیل در شهرزیبای دهلی نو است. این بنا را می توان یکی از دیدنی ترین بناهای هند دانست . همایون دومین پادشاه گورکانی هند بود .او به هنر و علوم عشق می‌ورزید و در کتابخانه‌اش شمار زیادی از هنرمندان نقاش، خوشنویس، تذهیب‌کار و صحاف ایرانی و هندی را گرد آورده بود که به کار تولید و تکثیر آثار علمی و نسخه‌های نفیس هنری اشتغال داشتند. او در بازگشت به هند، گروهی از هنرمندان ایرانی را با خود به همراه برد