دیدنی های پیزا


تعمیدگاه سن جان (Battistero)

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا است. نکته قابل اشاره این ساختمان معماری کاملا آکوستیک آن است. این تعمیدگاه با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می شود.

باغ گیاه شناسی پیزا ( Orto botanico di Pisa)

باغ گیاه شناسی پیزا ( Orto botanico di Pisa) از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی در دنیاست که در سال ۱۵۴۳ میلادی کشف و پیدا شد. پزشک و گیاه شناسی به نام لوکا قینی باغ گیاه شناسی پیزا ( Orto botanico di Pisa) رو پیدا و افتتاح کرد. این باغ از زمانی که کشف و راه اندازی شده، در تعلیمات و آموزش نقش بسیار مهمی ایفا کرده. در حال حاضر، دانشمندان و محققان فراوانی از گیاهان این باغ برای مطالعات علمی خود بهره می برن. این باغ به ویژه برای رشته های دانشگاهی گیاه شناسی بسیار کاربرد داره. برخی از رشته های دانشگاهی همچون ژنتیک، بوم شناسی، زیست شناسی و غیره از این باغ برای تحقیقات مطالعاتی بهره میبرن. این باغ مجموعه زیبایی از گیاهان زنده است. مرکز گیاه شناسی و مطالعات گیاه پزشکی نیز درست در وسط باغ گیاه شناسی پیزا ( Orto botanico di Pisa) بنا شده. تو این باغ انواع گیاهان از گونه های مختلف رشد می کنند.

گورستان مقدس پیزا ( Camposanto Monumentale)

گورستان مقدس پیزا ( Camposanto Monumentale) یکی از گورستان های مقدس واقع شده در شمال کلیسای جامعِ که با نام کامپوسانتو یعنی کلیسای مقدس شناخته شده. در طول جنگ های صلیبی چهارم، اسقف اعظم پیزا به نام "اوبالدو د لنفرانچی" بخشی از خاک مقدس گولگوتا رو هنگام بازگشت خریداری کرد. این خاک دلیلی شد برای ساخت این بنای مستطیلی شکل زیبا که محل دفن افراد سرشناس و مهم شهر پیزاست. این گورستان، دیواری مستطیلی شکل از جنس مرمر داره و به سبک گوتیک طراحی شده. در بخش از این بنای مستطیلی بزرگ، سقفی به شکل گنبد وجود داره. این گنبد مرمرین نمای بسیار زیبایی به گورستان بخشیده. دیواره های بیرونی گورستان مقدس پیزا ( Camposanto Monumentale) روبه روی کلیسای جامع پیزا قرار داره و با مرمرهای سفید و لبه گرد تزیین شده. دیوارهای داخلی حیاط پشتی بنای گورستان، با پنجره های متعددی پوشیده شده. این پنجره ها، هرگز با هیچ شیشه ای پوشیده نشده. طول جنگ جهانی دوم، خیلی از مقبره ها گم شدن اما هنوزهشتاد و چهار مقبره قدیمی از سال های سیصد پیش از میلاد مسیح باقی مانده. بقیه بناهای تاریخی این گورستان شامل سنگ قبرهایی با نقش های برجسته و طراحی نئوکلاسیک هستن.

کلیسای جامع پیزا ( Piazza dei Miracoli)

کلیسای جامع پیزا ( Piazza dei Miracoli) که به اسم دومو د پیزا شناخته شده، یکی از شاهکارهای معماری شهر پیزا به شمار میره. کلیسای جامع پیزا ( Piazza dei Miracoli) در دوران رنسانس ساخته شده و طراحی فوق العاده زیبایی داره. ناقوس کلیسا در برج کج پیزا که نزدیک کلیساست قرار گرفته. این اثر تاریخی، در سال ۱۹۸۷ میلادی به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو ثبت شد. نمای مرمرین داره و به سبک رمانسک طراحی شده. این سبک از معماری رو میشه تو بقیه آثار تاریخی شهر پیزا هم به خوبی دید. درون کلیسای هم طراحی زیبایی داره و با آثار هنری باقی مانده از دوران رنسانس مزین شده. در این کلیسا همچنین مقبره امپراطور هنری هفتم نیز واقع شده.

برج کج پیزا ( Leaning Tower of Pisa)

برج کج پیزا ( Leaning Tower of Pisa) یکی از قدیمی ترین و معروف ترین برجهای دنیاست. حدود هشتاد و پنج متر طول و چهارده هزار و پانصد تن وزن داره و در شهر پیزا و در ایالت توسکنی کشور ایتالیا قرار گرفته.